Úvod Blog Rozbor LED panelů

Co je to LED panel?

Dneska jsme si pro Vás připravili článek z rozboru hotových LED svítidel, jako jsou LED panely a svítidla s integrovaným osvětlením.

 

A proč to děláme? Chceme Vám totiž ukázat jak to vypadá uvnitř, co se může pokazit a jak se takové opravy řeší. Vysvětlíme Vám, proč se některá svítidla kazí, a které složky jsou nejčastější chybou u svítidla.

 

Rozbor LED panelu

 

 

Nejprve jsme rozebrali LED panel. 

Uvnitř můžete vidět, z čeho se panel skládá. Jsou to tyto části: hliníkový rám, který tvoří konstrukci osvětlení, další je kryt, který je z mléčného polykarbonátu, dále laserem perforované plexisklo, vymezovací podložka a plechový kryt.

Uvnitř hliníkového rámu jsou LEDkové čipy, které jsou umístěné na pásku, ale jsou na konstantní proud (oproti

většině LED páskům, které fungují napěťově).

 

LED panel uvnitřLED panel

 

Dále obsahuje panel napájecí zdroj, který je největší hrozbou životnosti LED panelu nebo jakéhokoliv podobného svítidla. Bohužel velmi často se stává, že napájecí zdroje v těchto svítidlech nejsou kvalitní a LED čipy bzro odpálí.

     

Většina firem v záruční době poškozený panel vymění, ale po záruční době jsou servisní podmínky už horší a spíše Vám doporučí panel vyhodit a koupit nový, s tím argumentem, že už Vám stejně investici vrátil. Což není jak ekologické, tak ani finančně výhodné.

 

Jakou má teda zákazník možnost?

Buď si teda pořídit svítidla nové a při výběru zvolit typ svítidla s vyměnitelným světelným zdrojem (například svítidla z LED pásků) nebo oslovit nějakou šikovnou firmu, která mu svítidlo zeservisuje a chybné komponenty vymění za alternativní a spolehlivé.

 

Jako další jsme rozebrali kulatý LED panel běžné kvality, který má identické složení jako předchozí panel, ale menší.  U menších LED panelů se setkáváme s tím, že většinou odejde celé LED čipové světlo z důvodu opět nekvalitního zdroje, který už na první pohled vypadá dost LOW-endově.

 

LED panel kulatýLED čipy v panelu

 

Tato svítidla nedoporučujeme do prostorů, kde se s nimi bude svítit často.

Kam tedy s těmito svítidly? Ideální použití je do komory, technických místností v bytech, atd....