Jaké LED světlo použít, abyste dobře spali a přes den byli čilí?

Určitě jste už někdy zaslechli o vlivu modrého světla na lidský organismus. Možná se ptáte, proč nemůžete usnout, když si přece v posteli neprohlížíte telefon ani nesledujete televizi dlouho do noci. Možná vás překvapí, že za nekvalitní spánek mohou i LED svítidla. Jak je to možné? A existuje vůbec nějaké řešení, když LED světla patří k tomu nejlepšímu na trhu?

Podívejte se na všechny katalogy našich dodavatelů

Začněme ale od začátkutam je příčina všeho

Od pradávna bylo naším jediným zdrojem světla slunce. Postupem evoluce se k němu přidal oheň. Tyto dva zdroje světla jsme používali dostatečně dlouho na to, aby se naše tělo vyvinulo a přizpůsobilo. Slunce a oheň se pro naše tělo staly přirozeností.

Když v roce 1879 vznikl další zdroj světla – žárovka, všechno se změnilo. Žárovka pomalu začala narušovat náš cirkadiánní rytmus, protože nám umožnila pracovat i v pozdních hodinách, kdy bychom kdysi normálně spali.

Největší šok však naše tělo zažilo na začátku 21. století, kdy se objevily LED zdroje. Běžné LED žárovky a pásky totiž oproti klasickým žárovkám obsahují výrazně více modré složky světla.

Proč modré světlo škodí?

Většina domácností dnes svítí LED svítidly. Jenže špatně zvolené LED osvětlení může velice závažně ovlivňovat naše zdraví. Hlavním viníkem je svícení ve večerních hodinách.

Když si totiž před spaním svítíte světlem, které obsahuje modrou složku, dáváte tělu signál, že je stále den a nikoliv noc. To je důvodem, proč se dětem ani vám nechce spát.

Existuje LED osvětlení bez modrého světla?

Jak je vidět, modré světlo není pro náš spánek to nejlepší řešení. Ale ani naprostá tma není praktická, protože i večer po setmění chcete vidět na to, co děláte. Moderní technologie v oblasti svítidel jdou naštěstí kupředu a přichází se skvělým kompromisem.

Jedním z nich je LED pásek AMBER. Ten neobsahuje modrou složku, tudíž vaše tělo nebude dostávat signál, že je stále den, a naopak vás připraví na kvalitní spánek.Klíčové je i umístění světla

Správné osvětlení však není jen o tom, co svítí, ale také odkud. Aby bylo světlo co nejpřirozenější, měli bychom před spánkem svítit z podúrovně očí. To pochází z minulosti, kdy si lidé svítili pouze ohněm. Není divu, že pralidé spali tvrdě jako miminka.

Díky takovému osvětlení může naše tělo plnohodnotně usnout a při kombinaci s dostatečně dlouhým spánkem (doporučuje se 8 hodin) náš mozek vyplaví všechen adenosin, který má pozitivní vliv na organismus.

A výsledek? Ráno budeme maximálně odpočinutí a připravení na další den. Navíc se vyhneme i odpolední únavě. Ta nás přepadne, pokud se adenosin během spánku dostatečně nevyplaví.

AMBER je tak skvělé světlo do ložnice, obývacího pokoje i kuchyně. Zkrátka do místností, kde trávíte nejvíce času před spaním. Instaluje se jako stropní světlo, jako osvětlení kuchyňské linky nebo LED světla do pokoje. Ideální umístění je však právě z podúrovně očí.

Jak zažít ideální den díky správnému LED osvětlení?

LED pásek AMBER se postará o to, aby váš den byl přesně takový, jaký má být. V souladu s přirozenými rytmy a návyky. 

Ráno vstanete spontánně a odpočinutí. Pro ráno je modrá a azurová složka pozitivní. Odpoledne se hodí přirozené denní světlo. U večeře vás doprovodí relaxační světlo v teple bílé barvě (v úrovni očí). Před spánkem a v noci zase pozitivně působí červené a zelené složky světla (v podúrovni očí).

Sečteno podtrženo

Osvětlení pomocí LED pásku AMBER přináší spoustu výhod:

  1. Zaručuje kvalitnější spánek.
  2. Chrání zdraví díky dobrému spánku (vyplavuje se „hormon spánku” melatonin).
  3. Zajišťuje kvalitní délku spánku dospělých (7-9 hodin).
  4. Zajišťuje kvalitní spánek dětí (10 hodin) díky správnému nastavení světla.
  5. Přispívá k vyplavení látky adenosinu, která brání odpolední únavě.
  6. Podporuje přirozený cirkadiánní rytmus (ráno spontánně vstaneme, celý den jsme čilí, v noci dobře spíme).

Chcete se o LED svítidlech s páskem AMBER dozvědět více? Kontaktujte nás >>

Navigace článku

Nevíte si rady s osvětlením Vaší domácnosti nebo firmy? Rádi Vám osobně pomůžeme s návrhem zdravého a komplexního osvětlení Vašich prostor.