LED PÁSEK ZALITÝ SILKONEM VS EPOXID

Podívejte se na všechny katalogy našich dodavatelů

Proč nejsou zalité pásky v silikonu vhodné při dlouhodobém používání a jaké je naše řešení?

Do každého prostoru potřebujeme jiné krytí (IP) ať z důvodu vlhkosti, rizika prašnosti či chemikáliím (čistící prostředky atd).
Zalitý LED pásek se používá nejčastěji do venkovních prostorů, koupelen, k bazénům a jiných vlhkých objektů.
Tato úprava se v případě LED pásků dá vytvořit pomocí silikonu a takto upravených LED pásků je na trhu hodně. My však nepovažujeme tuto úpravu za ideální a nabízíme vlastní řešení. Výhody a nevýhody obou způsobů naleznete v následujících odstavcích.

Zalité LED pásky v silikonu

Součástí těchto LED pásků je silikonová anebo silikátová kapsa, do níž je samotný LED pásek vložen. Silikon či silikagel tak chrání LED pásek před vlhkostí, ale i vnikáním prachových částic. Je o něco málo dražší než LED pásek bez silikonu. Chcete-li diodové pásky se silikonem spojovat nebo zapojit do konektoru, je třeba jej od silikonu očistit. K tomuto očištění použijte ostrý nůž a silikon jemně nařízněte. Vždy ale dávejte pozor, abyste pásek nepoškodili. Při této úpravě musíte lehce poškodit IP ochranu a tak pájený spoj buď budete mít bez ochrany nebo ji musíte alespoň částečně obnovit. Velkou nevýhodou těchto pásků již zalitých je časté zažloutnutí silikonu v průběhu času. Další nevýhodou je to, že jejich silikonový obal, lehce zasahuje i do spodní části, která se má lepit na hliníkový profil kvůli chlazení, tím není vytvořen dostatečný styk LED pásku s profilem a může docházet k jeho přehřívání a LED pásek se může dříve zničit.

Silikonový-LED-pásek

Epoxidová pryskyřice 

Zalévání epoxidem děláme přímo pro Vás na míru.  LED pásek se nalepí do vybraného hliníkového profilu, který je dostatečně vysoký, napájí se potřebná kabeláž a poté se celá tato konstrukce zalije epoxidem, který vytvoří odpovídající krytí. Při manipulaci s epoxidem musí být správná teplota a pryskyřice musí být bez sebemenších vzduchových bublin, protože jakýkoli uvíznutý vzduch zhoršuje jak izolační a ochrannou schopnost obalu, tak i mechanickou odolnost komponentu. Výhodou takto vytvořeného LED pásku je jeho optimální chlazení, jelikož LED pásek se nejprve nalepí na hliníkový profil, kde dojde k optimálnímu styku profilu s LED páskem a teprve potom se tam vytvoří ochrana. Toto tedy zajistí optimální chlazení a vytvoří ochranu také pájenému spoji. Další výhodou je, že tento druh silikonu časem nezežloutne. U tohoto způsobu úpravy si můžete zvolit, zda chcete aby epoxid byl průhledný nebo matný a tím i rozptýlil světlo. Tato úprava bohužel skrývá jednu nevýhodu a to, že se lehce změní chromatičnost vyzařovaného světla. Barevný posun je typicky cca +500 až 600K směrem ke studené bílé. S tímto barevným posunem je třeba počítat při volbě barevné teploty pásku.

LED-pásek-v-epoxidu-e1562830180571

Navigace článku

Nevíte si rady s osvětlením Vaší domácnosti nebo firmy? Rádi Vám osobně pomůžeme s návrhem zdravého a komplexního osvětlení Vašich prostor.