Nutné příslušenství k LED páskům

Podívejte se na všechny katalogy našich dodavatelů

Proč instalovat LED pásky do hliníkových profilů?

Led pásky instalujeme do hliníkových profilů z důvodu chlazení. Led pásky potřebují chlazení a proto je potřeba použít hliníkový profil, který potom plní funkci jak designu, tak i jako chladič. K hliníkovému profilu si také vyberte difuzor, který plní hlavně funkci rozptylu světla a také pásek chrání před znečištěním (např. prach). Na výběr máme mléčný (opál) nebo čirý. Mléčný difuzor více rozptýlí světlo, nicméně lehce sníží intenzitu světla.

Hlubokým profilem dosáhneme toho, že nebudou vidět jednotlivé čipy LED pásku. Na nízkém hliníkovém profilu budou čipy vidět. Např. při osvětlení kuchyňské linky nevadí, že budou jednotlivé čipy viditelné, jelikož to nebude nikoho oslňovat. Další možností je použít mléčný difuzor, ten ale pohltí cca 20% světla z LED pásků.

Hliníkové profily se dají seříznout do všech možných úhlů, takže lze vyrobit téměř jakýkoli tvar.

Jak silný LED pásek potřebuji?

Na osvětlení kuchyňské linky bohatě postačuje LED pásek 15W/m 24V. Na osvětlení pracovního stolu v kanceláři nebo tam, kde je potřeba více světla je zapotřebí Vysocesvítivý LED pásek 26W/m 24V, který svítí dvakrát tolik.

Jaký zdroj potřebuji?

Zdroje vybíráme podle toho kolik voltů vybraný pásek potřebuje, jakou má spotřebu ve wattech a kolik metrů pásku z něj budeme napájet. Vždy je lepší mít o cca 20% silnější zdroj než je příkon pásku, aby zdroj nejel naplno a nepřehříval se. Zdroj je možné zapojit buď rovnou do sítě na vypínač ke starému osvětlení nebo jej lze zapojit klasickou vidlici do zásuvky.

Příklad: na 1m LED pásek 15W/m 24V budete potřebovat LED zdroj 18W 24V MEAN WELL LPH-18-24 (spotřeba pásku je cca 15W ), který má krytí IP67, takže se hodí i do vlhkého prostředí.

LED pásky jsou dělitelné většinou po 5 nebo 10cm i takto krátké úseky lze zapojit a běžně používat. Limitovaná je však maximální délka která je nejvýše 10m. U některých LED pásků dokonce pouze 5m.

Co se stane pokud napájíte delší LED pásek?

Konec pásku kvůli úbytku napětí svítí méně, proto doporučujeme delší úseky napájet z více bodů, v některých případech stačí LED pásek napájet uprostřed (při délce do 10m) nebo z obou konců.

Navigace článku

Nevíte si rady s osvětlením Vaší domácnosti nebo firmy? Rádi Vám osobně pomůžeme s návrhem zdravého a komplexního osvětlení Vašich prostor.