Salesiánské středisko Brno Líšeň

Minulý rok jsme dostali od Salesiánského střediska poptávku na rekonstrukci a obnovu svítidel. Požadavek byl od pana ředitele takový, že chce nová moderní světla s minimalistickým vzhledem, která budou dostatečně svítit podle norem pro zařízení pro děti a v případě potřeby se budou moci také stmívat. Všechno jsme promysleli a navrhli světla tak, aby splňovaly všechny požadavky. 

Salesiánské středisko Brno Líšeň

VSTUPNÍ HALA

Nejprve jsme se pustili do vstupní haly. Na dřevěném stropu byla původně trubicová svítidla, která nebyla designově ani funkčností dostatečná. Zvolily jsme osvětlení na míru naší výroby a to svítidla Lipodová. Lipodová svítidla mají několik výhod, jsou jednoduchá, uchladí i dvě řady LED pásků a mohou se nainstalovat v různém provedení. Linie jsme navrhly tak, aby kopírovaly jednotlivé trámy dřeva. Do profilů se vybrali 26W LED pásky v barvě chromatičnosti 4000K neboli v denní bílé, která je příjemná za každé příležitosti. Protože je ve vstupní hale i světlík a několik oken, přidali jsme k osvětlení i stmívání pomocí systému Milight, aby se svítidla mohla v denních hodinách stmívat. Lipodová svítidla jsou skoro nenápadná, ale vyzařují mnoho světla a proto jsou do prostorů jako je tato ideální. Neruší design místnosti, ale přitom osvítí místnost tak jak je potřeba. Vstupní hala je veřejný prostor a proto byl požadavek, aby některá světla  i v případě výpadku elektřiny svítila. Proto se Lipodová svítidla uzpůsobila na kombinovaná nouzová svítidla.  Světlík, který propouští denní světlo ve vstupní hale byl vylepšen lipodovým čvercem 2x2m, aby i ve večerních hodinách působil, že propouští denní světlo. Jednotlivé zdroje pro LED pásky jsou umístěné za servisními dvířky, které okem jen tak neuvidíte.

Image001uprava12-2-e1558598486125
IMG_0098-kopie
IMG_0089-scaled
IMG_0102-kopie
Venkovni_osvetleni-kopie-2-scaled

HERNA

Další část rekonstrukce čekala ve spodním patře a to v herně. V herně jsme potřebovali dodržet normu 500lx/m, kterou jsme dodrželi díky svítidlům na míru. Lipodová svítidla jsme tentokrát kombinovali a použili tak svítidla jak zavěšená tak přisazená. Kombinovali jsme také různé velikosti čtverců a linií, kdy jsme si s jednotlivými světly krásně vyhráli. V části kuchyňky jsme zvolili zavěšenou linii nad ostrůvkem, aby bylo dostatečně vidět na případnou přípravu jídla a přisazený čtverec na strop pro osvětlení plochy za ostrůvkem. Ostrůvek je z vnitřní strany také podsvícen, ale tentokrát tenkým profilem mikro, který se používá na osvětlení kuchyňských linek. Zavěšený profil jsme využili i na osvětlení kulečníku. Hlavní hrací část je dost prostorná a i když má po celé jedné straně okna, bylo potřeba tuto část dostatečně nasvítit, aby splňovala normu 500luxů na metr. V této části jsme proto zvolily jednoduché linie přisazené na stropě a osazené kvalitními proudovými LED pásky.

Brno
Salesiánské středisko

OSTATNÍ

Na chodbách jsme zachovali stejný design osvětlení a zvolily jednoduché linie.

Mimo vstupní halu a hernu byl další požadavek na osvětlení výtvarky a tří kabinetů. Volili jsme stejnou kombinaci lipodových svítidel. V místnosti výtvarky jsou vysoké stropy, proto je v této místnosti zvoleno více jednolivých linií, aby vytvořily dostatečné světlo pro tento prostor. Výtvarka má skoro po všech stěnách zaskládané skříně materiálem a působí tak jako velmi tmavá místnost. Díky lipodovým svítidlům, které jsou rozmístěné skoro po celém stropu, je v místnosti světla přesně tolik kolik je potřeba.

V zimním období má salesiánské středisko i kluziště, které jsme také osvětlovali. Velkou výhodou u svítidel je jejich snadná demontáž a mimo sezónu se tak může  odinstalovat a na zimu zase přidělat. Kluziště je osvětlené také lipodovými svítidly. Mimo kluziště je ve venkovní části osvětlený i dvůr, kde jsou lipodová svítidla použita podél celé budovy nad lavičkami.

V celém salesiánském středisku byl požadavek jednotných svítidel a to jsme splnily až na tělocvičnu. V tělocvičně byly použity technická svítidla z důvodu vysokých stropů tělocvičny. Osvětlení tělocvičny Vám ale už popíšeme v dalším článku.

POUŽITÉ KOMPONENTY

LED pásek: 26W/m, 17W/m proudový

Profil: LIPOD + difuzor

Zdroje: Mean Well

Stmívače: MiLight

Buďte s námi v obraze

Nezávazná poptávka


Nevíte si rady s osvětlením Vaší domácnosti nebo firmy? Rádi Vám osobně pomůžeme s návrhem zdravého a komplexního osvětlení Vašich prostor.