Osvětlení schodiště

Osvětlení schodiště by nemělo být ani tak dekorační jak hlavně funkční, praktické a především bezpečnostní. 

Podívejte se na všechny katalogy našich dodavatelů

Různé možnosti osvětlení schodiště:

1. Rohový profil s LED páskem na zeď
2. LED pásek do jednotlivých schodů, pod hranu každého schodu
3. Bodové (schodišťové) svítidlo
4. Osvětlení do zábradlí nad schody
osvetleni_schodiste-214x300
1.První variantou je LED pásek kopírující schodiště. LED pásek, aby Vás neoslňoval, se umístí do rohového profilu a nainstaluje se cca 20cm nad výšku schodů. Osvětlí tak schodiště a díky rohovému profilu Vás nebude oslňovat. Pokud ale máte schodiště, které má mezery mezi schody a je zatočené, mohla by tato varianta osvětlení oslňovat a nebyla by tak vhodným osvětlením Vašeho schodiště.
IMG_6153-scaled-500x375
LED pásky do rohového profilu můžete zvolit jednobarevné i RGB, ale také RGBW zkrátka dle vašich představ. Pro vícebarevné varianty je vhodný dálkový ovladač pro změnu barev případně intenzity. Nebojte se však, že byste jej využili pouze na osvětlení schodiště. Na našem dálkovém ovladači máte 4kanály a můžete jím ovládat libovolné místnosti nebo libovolné části schodiště.
ovladac_barevny_milight-500x375
Další oblíbenou variantou k osvětlení schodiště jsou pohybové čidla, která Vám automaticky posvítí na cestu. V tomto případě se ani nemusíte stresovat zda jste zhasli světlo.Pokud se rozhodneme pro LED pásek, k osvětlení nám postačí  6W LED pásek v barevné variantě dle Vašeho gusta – jsou moderní, minimalistické a snadno je nainstaluje každý.
led_pasek6W-500x375
Samotná realizace závisí na možnostech zásahu do schodů, popřípadě kudy je možné vést napájecí kabely. Při umísťování si ale dejte pozor, ať vás při chůzi po schodech nahoru ani dolů pásek neoslňuje.
profil_corner16-500x375
2. Osvětlení jednotlivých schodů je možné za pomocí schodišťových profilů a jemných dekoračních pásků v jakékoli barevné variantě. Uchycení profilů je snadné – postačí nám šrouby. Pokud má schod přesah, můžeme profil (postačí obyčejný profil MICRO) schovat pod něj a docílíme tak nepřímého osvětlení schodiště.  Schod lze ale také osvětlit za pomocí schodišťových profilů. Buď je nasvícená jen nášlapná část nebo mají profily možnost svícení jak nahoru tak i dolů, tím pádem osvětlí jak schod, na který došlápnete tak i plochu pod schodem. Varianta svícení v nášlapné části nahoru, hned na kraji schodu, není tolik vhodná, protože pokud se nepoužije správný matný difuzor, může schod opět oslňovat.
Micro-ALU-e1532589024534-500x375
3. Pěkný efekt má nasvícení každého schodu samostatným bodovým světlem přisazeným či zapuštěným. Počet světel závisí na délce schodiště, intenzitě a typu osvětlení. Podle délky jednotlivého schodu zvolíme počet světel na jeden schod. Záleží, ale také na designu chodby a jaké svítidla  se tam nejvíce hodí. Variant schodišťových svítidel je několik. Máte možnost vybírat z kulatých designů, hranatých a z různých barevných dekorací. Od klasického broušeného hliníku přes bílou, černou až zlatou barvu. Vždy je potřeba  zjistit jaké máte možnosti el. přípravy. Jestli máte u schodiště nějaký vypínač, jestli máte k dispozici elektřinu a jak tlusté zdi jsou a hlavně z jakého materiálu jsou.
R12032_244845
4. Další variantou jak na osvětlení schodiště, je osvětlení uvnitř zábradlí. Do zábradlí se buď  používá hliníkový profil POR, který je určen k zápustné instalaci do rukojetí zábradlí, do kterého se poté vloží LED pásek. Pokud máte zábradlí drobnější, může se zvolit i hliníkový profil PDS-4, který je hlubší, ale je úzký a tím pádem se vleze i do tenkého zábradlí. U svítidla na schodišti je potřeba myslet předem na rozvody elektřiny. U hotových svítidel má svítidlo buď přímo v sobě zabudovaný zdroj a je tak na 230V, anebo má přídavný zdroj, s kterým je potřeba počítat u vsazeného svítidla především. U vyrobených svítidel z LED pásků a profilu  je nejlepší zdroj umístit buď do rozvaděče, anebo někam mimo svítidlo a rozhodnout se, jestli se budou světla nad schody rozsvěcovat pomocí pohybového čidla anebo pomocí klasického vypínače či pomocí stmívače.
Led-pásky-v-ateliéru
U svítidla na schodišti je potřeba myslet předem na rozvody elektřiny. U hotových svítidel má svítidlo buď přímo v sobě zabudovaný zdroj a je tak na 230V, anebo má přídavný zdroj, s kterým je potřeba počítat u vsazeného svítidla především. U vyrobených svítidel z LED pásků a profilu  je nejlepší zdroj umístit buď do rozvaděče, anebo někam mimo svítidlo a rozhodnout se, jestli se budou světla nad schody rozsvěcovat pomocí pohybového čidla anebo pomocí klasického vypínače či pomocí stmívače.

Navigace článku

Nevíte si rady s osvětlením Vaší domácnosti nebo firmy? Rádi Vám osobně pomůžeme s návrhem zdravého a komplexního osvětlení Vašich prostor.