Proudové LED pásky – výhody a srovnání

Proudové LED pásky jsou na první pohled velmi podobné těm klasickým, na rozdíl od nich však nejsou osazeny odpory a tím pádem jsou efektivnější.

Podívejte se na všechny katalogy našich dodavatelů

Co takový odpor v LED pásku dělá?

U klasických LED pásků jsou vždy na jednom segmetu 3 ledky (při 12v) nebo 6 LEDek (při 24v). Napětí jedné LED diody bývá kolem 3v MAX. Když tedy máme 12v verzi LED pásku, tak součet napětí LEDek na jednom segmetu je cca 9v a právě toto řeší odpory. Z 12v napětí sráží na požadovaných 9v, nedělají to však zadarmo, u toho srážení spotřebovávají určité množství energie a to se projevuje v jejich zahřívání. U 24v LED pásků je to obdobné – vše je akorát osazeno dvakrát (6 ledek, 4 odpory).
Toto řešení je vhodné svou univerzálností, kdy zákazník může připojit třeba na 1 segment LED pásků 240w zdroj a nemusí to řešit. Rovněž zákazníka netrápí použití nekvalitního zdroje, který může mít vliv na životnost LED.
Při použití napěťového LED pásku je spousta chyb eliminována odpory – například 12v LED pásek lze zapojit i na 24v zdroj, chvíli to bude fungovat, možná i týden. Stane se však to, že odpory budou srážet napětí z 24v na to, co LEDky potřebují a to je cca 9v. LEDka tedy přežije, pořád bude mít výkon cca 0,2w na LED čip. Odpory na tom už tak dobře ale nebudou. Tím, že musí srážet napětí o cca 15v, tak se budou extrémně zahřívat (jeden metr LED pásku při zapojení na LPV-150-24 zdroj má skoro 130w, každopádně vše pobírají odpory, svítivost se změní pouze nepatrně).

IMG_0478

Při proudovém LED pásku je situace jiná. LEDky jsou nechráněny, vše závisí tedy na tom jaký se použije zdroj, i změna 0,3v může znamenat zásadní rozdíl ve svítivosti nebo dokonce smrtí LEDky. Obrovská výhoda je ta, že LED pásek se zahřívá skoro o třetinu méně, ta třetina je proměněna ve světlo místo v teplo, proto z napěťových LED pásků nikdy nikdo nedostane takovou efektivitu jako z čistě proudových LED pásků.

Výhody proudových LED pásků vůči napěťovým:

  • Vyšší efektivita svícení
  • Nižší zahřívání LED pásku
  • Širší možnosti regulace LED pásku

Výhoda našeho VALMAX LED pásku

  • Osazen LED čipy SAMSUNG LM281b+
  • Podání barev vyšší než 90 – velmi příjemné světlo
  • Kvalitní zastoupení červené barvy ve světle (R9 vyšší než 50)
  • Dostupné 3 chromatičnosti 3000, 4000 a 5000k 

IMG_0478

Tento pásek si můžete zakoupit samostatně na našem eshopu nebo Vám jej můžeme připravit na míru i s příslušným profilem a zdrojem anebo si jej můžete vybrat jako hlavní zdroj osvětlení do domu pro naši instalaci.

Navigace článku

Nevíte si rady s osvětlením Vaší domácnosti nebo firmy? Rádi Vám osobně pomůžeme s návrhem zdravého a komplexního osvětlení Vašich prostor.